کبک برنامه‌هایی را برای کمک به استخدام و حفظ کارگران موقت خارجی اعلام کرد

تبلیغات

کبک برنامه‌هایی را برای کمک به استخدام و حفظ کارگران موقت خارجی اعلام کرد

کبک برنامه‌هایی را برای کمک به استخدام و حفظ کارگران موقت خارجی اعلام کرد

 
کبک اولین استان کانادایی است که برای کمک به رفع کمبود نیروی کار، با اتاوا توافقنامه‌ای را امضا کرده است. این استان اعلام کرد که دولت کانادا اقداماتی را برای سهولت در استخدام کارگران موقت در کبک ترتیب خواهد داد.
پس از ماه‌ها مذاکره، کبک با دولت فدرال کانادا به توافق رسید تا سه اقدام جدید را برای کمک به کارفرمایان و مشاغلی که با کمبود نیروی کار مواجه هستند اجرا کند. کبک اولین استانی است که برای حل بحران نیروی کار فعلی خود با اتاوا به چنین توافقی دست پیدا کرده است. کمبود نیروی کار که پیش از شروع همه گیری بیماری کووید نیز در کبک وجود داشته است، با بازگشت وضعیت اقتصادی به حالت قبلی بدتر هم شده است.
سه اقدام جدیدی که در هفته‌های آینده اجرا خواهند شد به شرح زیر می‌باشند:
  • انعطاف پذیرتر کردن برنامه کارگران موقت خارجی (TFWP) برای تسهیل در استخدام
  • ارایه دسترسی به مجوز کار آزاد برای برخی از دارندگان گواهی انتخاب کانادا (Certificat de sélection du Québec یا همان CSQ) که در انتظار اقامت دائم در کبک هستند
  • صدور مجوز کار برای دارندگان CSQ که در خارج از کشور هستند و کسانی که منتظر دریافت اقامت دائم خود هستند
 

برنامه کارگر موقت خارجی

در حال حاضر شرکت‌هایی که مایل به استخدام کارگران خارجی هستند می‌توانند این کار را با نرخ 10 درصد از نیروی های کار خود انجام دهند. این درصد به 20 درصد افزایش خواهد یافت.
افزایش میزان استخدام کارگران موقت خارجی برای هر شغل، در بخش‌های خاصی مانند مشاغلی که به مهارت کمی نیاز دارند اما تقاضای زیادی برای آن‌ها وجود دارد در نظر گرفته می‌شود. دولت کبک در خبری که منتشر شده گفته است که کبک برای شناسایی بخش‌هایی که می‌توانند از این اقدامات نفعی ببرند با Commission des partenaires du marché du travail (کمیسیون مشارکت‌های استانی که اعضای ذی نفع بازار کار را گرد هم می‌آورد) همکاری خواهد کرد.
 

مجوز کار آزاد برای متقاضیان اقامت دائم

درخواست کبک برای اجرای طرحی که به برخی از کارگران موقت خارجی اجازه می‌دهد در شغل مورد علاقه خود در کبک کار کنند و منتظر دریافت اقامت دائم باشند نیز توسط اتاوا تایید شده است. کارگران موقت خارجی می‌توانند در حالی که منتظر تصمیم گیری در مورد درخواست خود برای اقامت دائم هستند می‌توانند مجوز کار bridging دریافت کنند. اما کارگرانی که از طریق استان کبک درخواست داده‌اند واجد شرایط دریافت این مجوز کار نمی‌باشند.
از 31 آگست 2021، کارگرانی که یک CSQ در زیر مجموعه کارگران ماهر دارند و همچنین رسیدی دارند که تایید می‌کند که درخواست اقامت دائم آن‌ها توسط دولت فدرال دریافت شده است می‌توانند از مزایای مجوز کار آزاد استفاده کنند. مدت زمان مجوز کار برای یک دوره اولیه 24 ماه خواهد بود و ممکن است برای یک دوره 12 ماهه دیگر نیز تمدید شود. این مورد شامل محدودیتی می‌شود که می‌گوید محل کار در کبک باقی بماند.
شریک یا همسر متقاضی اصلی نیز می‌تواند بدون در نظر گرفتن سطح اشتغال متقاضی اصلی، مجوز کار آزاد دریافت کند.
 

برنامه جابجایی بین‌المللی پلاس

کبک و دولت فدرال با اجرای یک مسیر جدید تحت برنامه جابجایی بین‌المللی (IMP) موسوم به IMP+ موافقت کردند که به موجب این برنامه سالانه 7000 مجوز کار معاف از ارزیابی اثر بازار کار (LMIA) برای برخی از دارندگان CSQ که هنوز خارج از کشور هستند، صادر خواهد شد. IMP+ به این افراد اجازه می‌دهد تا ورود خود به کبک را تسریع کرده و شغل خود را دریافت کنند و نیازهای نیروی کار را در بخش‌های کلیدی اقتصاد کبک برآورده کنند.  


.